Prije dva dana, zajedno s partnerima iz Heinrich-Böll Stiftunga, GIZ-a te Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, održali smo prvu Beogradsku crowdfunding konvenciju s ciljem pokretanja nove ere za crowdfunding industriju u Srbiji i široj regiji. Prevladao je osjećaj nade, želje za učenjem i poticanjem ovog inovativnog smjera razvoja. S obzirom na odličan odaziv, uspjeli smo povezati različite crowdfunding entuzijaste - od mladih poduzetnika do regionalnih stručnjaka i predstavnika lokalnih vlasti. Primjeri uspješnih crowdfunding priča iz prve ruke pobudili su interes publike i osigurali prenošenje iskustava na novu generaciju crowdfundera. Potaknuli smo stvaranje jednog produktivnog i informiranog ekosustava koji aktivno promišlja o daljnjem razvoju crowdfundinga i prevladavanju postojećih prepreka.
Prije same konferencije, proveli smo prvo istraživanje postojećeg stanja crowdfundinga u Srbiji. Domaću industriju karakteriziraju mnoge sličnost s drugim zemljama u regiji. Iako je broj backera u općoj populaciji i dalje nizak, a svega 7,2% svih dosadašnjih kampanja je uspješno, broj crowdfunding kampanja nezaustavljivo raste s povećanjem od 400% u zadnjih pet godina. Glavni zaključak panelista Konvencije upućuje na važnost djelovanja u odnosu na ovaj uzlet: “Nema vremena za čekanje - ako se želi promovirati crowdfunding industrija i poboljšati pristup malih i srednjih poduzeća alternativnim izvorima financiranja, sada je vrijeme.”, istaknuo je Karsten Wenzlaff, europski crowdfunding stručnjak. No, kako to činiti?
Jedan od važnih načina svakako je promocija crowdfundinga putem događaja poput Konvencije u Beogradu. Nadalje, ljude je potrebno educirati o tome što crowdfunding jest i kakve mogućnosti otvara. Za Karstena, edukacija bi trebala biti dio formalnog obrazovnog sustava - o crowdfundingu treba podučavati već od srednje škole. Također, potrebno je stvoriti poticajni zakonodavni okvir koji eliminira financijske i porezne barijere, što se pokazalo ključnim za razvoj u zemljama Zapadne Europe. Ipak, nije sve u zakonima, pa ni u edukaciji. Kao što istaknuo slovenski crowdfunding stručnjak Luka Piškorič, presudno je formiranje zajednice koja stvara međusobno povjerenje i mrežu uzajamne razmjene ideja, pomoći i entuzijazma. Na beogradskoj Konvenciji okupili smo se upravo kako bi stvorili takvu ekipu — ekipu ljudi koja će se spremno uhvatiti u koštac sa svim postojećim preprekama.
Uz zakonodavne barijere i nedostatak povjerenja u ovaj oblik financiranja, temeljna prepreka je izostanak sustavnog i stručnog poticanja crowdfundinga te edukacije o tome što se zbilja može i kako postići nekom crowdfunding kampanjom. Kao što ističe Karsten, crowdfunding nije neki magični stroj koji izbacuje novac - bez planiranja i stvaranja održivog poslovnog modela, crowdfunding je samo jednokratni izvor sredstava. Ipak, jednom kada se stvori kritična masa stručnjaka i uspješnih crowdfunding praktičara te se pokrene dinamičan crowdfunding ekosustav, prilike za razvoj dobre ekonomije su mnogostruke. Crowdfunding potiče:
Ponekad se može činiti da je dinamično i snažno crowdfunding tržište nemogće dostići, no kada uzmemo u obzir da je prije samo 10 godina crowdfunding na Zapadu bio u začecima, možemo reći da smo čak i u donekle privilegiranoj poziciji. Sva iskustva, pokušaji i pogreške nam mogu i moraju poslužiti za domaći razvoj i pokretanje crowdfunding industrije kao jedne od grana dobre ekonomije za 21. stoljeće. Beogradska crowdfunding konvencija otvorila je i priliku mladim ljudima da pitchaju svoje ideje i pripreme se za Crowdfunding akademiju koja će uslijediti. Veselimo se što ćemo moći podijeliti svoje stručno znanje kroz prokušani koncept i pomoći otvaranju novog crowdfunding poglavlja u Srbiji.