Jeste li znali da zlatna ribica dulje zadržava pažnju od odraslog čovjeka? Da, zvuči nevjerojatno, ali jedno je Microsoftovo istraživanje pokazalo upravo to: čovjek gubi koncentraciju već nakon osam sekundi, dok je zlatna ribica uspijeva zadržati sekundu dulje.
Rezultat je to utjecaja digitalizacije životnog stila na naše umove, i od 2000., kada je pažnja u prosjeku trajala 12 sekundi, naša koncentracija ozbiljno pada.
Upravo zato, u vremenu kada se na tisuće oglasa, vizuala i tekstova svake sekunde nadmeću za vašu pažnju, važno je izbrusiti tehniku pisanja atraktivnog sadržaja, koji će zaintrigirati vašu publiku a vama ozbiljno uvećati šanse za promoviranje vaših proizvoda, usluga i ideja.
U prošlom blogu dali smo vam savjete kako napisati dobro priopćenje za medije, a ovaj ćemo se tjedan pozabaviti copywriting tehnikama i malim trikovima u pisanju dobrih naslova.
Sad kad znamo praktične razloge za pisanje dobrog copyja, vrijeme je za nekoliko važnih savjeta. Ovo što ćemo vam reći, uvijek, ali baš uvijek, morate imati na umu, prije no što započnete pisati promotivni tekst.
Evo jedan praktični primjer, za bolje razumijevanje.
Recimo da prodajete cipele online i želite promovirati svoj proizvod i uslugu.
Razmišljate o svojim snagama koje vas izdvajaju na tržištu i shvatite da je vaša golema prednost brzina isporuke.
Pišete sljedeći oglas: Isporučujemo cipele u roku od 24 sata.
Nije loše, ali može i bolje, samo se prisjetite već spomenutih savjeta.
Evo prijedloga: Uživaj u svojim udobnim cipelama već danas.
Prebacili smo fokus s nas kao isporučitelja na korisnika i odgovorili smo na njegovo “što ja imam od toga” pitanje - udobnost, užitak. I to odmah.
Nakon ovih temeljnih principa, predlažemo da pri pisanju prodajnih tekstova i naslova vodite računa i o sljedećem:
Evo još jednog primjera, radi lakšeg razumijevanja.
Što vam zvuči bolje?
Novi sladoled u prodaji.
Ili...
Ovaj sladoled jednostavno morate probati.
Ponovno, kao i sa dužinom naslova, i aktivne forme imaju veći CTR od pasivnih.
U privlačenju pažnje veliku ulogu igraju i takozvane ključne riječi u naslovima, i to je znanje koje ćemo rado podijeliti s vama, no prije toga valja napomenuti da su u pitanju tehnike, koje su mnogi odlučili zloupotrijebiti.
Svjesni smo da živimo u dobu reputacijske ekonomije i da je sve važnije graditi povjerljiv odnos sa svojim korisnicima/konzumentima. Tome je ozbiljno pridonijelo razvijanje društvenih mreža, gdje je komunikacija, za razliku od tradicionalnih medija - dvosmjerna.
Dakle, prije no što se odlučite za tzv. click - bait naslove u svojim promotivnim tekstovima, preporučamo da iza svakog tog naslova stoji kvalitetan sadržaj (content). U protivnom, riskirate da vas publika počne tretirati kao “još jednu navlakušu”.
OK.
Sad kad imate sve sastojke za recept, idemo pokušati sastaviti formulu, koju možete koristiti pri pisanju prodajni naslova.
FORMULA:
Riječ okidač + pridjev + ključna poruka + obećanje = dobar naslov (mail, pitch, prodajna tehnika).
U mom slučaju to bi izgledalo ovako nekako:
Evo tajne formule kojom ćete naučiti pisati u manje od 20 minuta. Točno onako kako smo obećali na početku, zar ne?
Pisanje dobrih naslova tehnika je koja se razvija iskustvom i metodom pokušaja i pogreške. Igrajte se i istražujte, procjenjujte što pali a što ne. Ne zaboravite dobar content iza naslova, onaj koji dostavlja obećanje i uvijek, baš uvijek vodite računa o pravopisu.
Evo i mi učimo i svakodnevno napredujemo, a svoje znanje rado dijelimo s vama.
Čitamo se i idući tjedan kad vam donosimo nove cool savjete u unapređenju vašeg poslovanja.
Vaš Brodoto.